Steel Henge – krąg nad Donem

Salisbury ma swoje Stonehenge, a w Rotherhamie wyrósł Steel Henge. Stalowe cokoły wznoszące się ku niebu nie przyciągają takich tłumów, jak rozpalający wyobraźnię megalit z południa Anglii, nie mają również szansy trafić na Listę Dziedzictwa UNESCO. Przypominają za to, że to tu hartowała się stal. A w ich otoczeniu można sobie wcale sympatycznie odpocząć.

Zamiast stalowni – oaza spokoju

Jak na miasto o przemysłowych tradycjach, Rotherham oferuje sporo wytchnienia. Ot, choćby rezerwat Centenary Riverside: niby skryty w objęciach Donu, lecz tuli się także do torów kolejowych i drogi na Sheffield. To jedna z tych części miasta, gdzie się nie mieszka – tu się pracuje, produkuje, wymyśla, wytwarza, kupuje. Tu powstają plastikowe opakowania i tu się drukuje wielkoformatowe plakaty informujące o nadchodzących wydarzeniach ze słupów w całym Zjednoczonym Królestwie. To tu handluje się autami Toyoty i sprzedaje wysokiej klasy rowery. A jednak da się tu również odpocząć.

Przed pięcioma laty na terenach dawnej stalowni w Templeborough, słynnej odlewni o uroczym imieniu „Siedem Sióstr” –  jednej z największej w regionie, produkującej 550 tys. ton stali rocznie, wyrósł Centenary Riverside Nature Reserve. Władze Rotherhamu oraz Yorkshire Wildlife Trust upiekły dwie pieczenie na jednym rożnie – stworzyły mieszkańcom małą oazę spokoju na obrzeżach centrum, a jednocześnie wzmocniły system przeciwpowodziowy, by nie dopuścić do powtórki z pamiętnego roku 2007.

Obecnie rezerwat to 4,5 ha podmokłych łąk porośniętych dzikimi kwiatami. Odwiedzającym stworzono tu ścieżki spacerowe (do ich budowy wykorzystano tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu), stawy, kładki. Miejsce przypadło do gustu ptakom: spotkacie tu spotkać czajki, łabędzie, brzegówki zwyczajne, gallinule czy gniazdujące w trzcinach sieweczki. Z roślin upodobała je sobie gałuszka kulecznica – ten rzadki gatunek paproci zagrożony wyginięciem rośnie właśnie tu, na terenie, który po długotrwałej eksploatacji człowiek zwrócił naturze.

Stal pośród traw

O przemysłowej przeszłości Templeborough nie pozwala zapomnieć krąg ze stalowych cokołów – nazwany na podobieństwo do słynnych kamiennych kręgów „Steel Henge”. Podobnie zresztą jak Stonhenge, stalowe bloki w Centenary Riverside ustawiono na planie koła tak, by odzwierciedlały przesilenie Słońca – jego cień ma pokrywać się ze stalowymi rowkami. Za mniej więcej dwa tygodnie będzie okazja sprawdzić, czy zamysł udało się zrealizować. Nie do końca bowiem powiodło się w innej kwestii – środkowy cokół pierwotnie był nie dość, że wyższy (liczył 5,5 m wysokości), to również dwukrotnie cięższy (14 ton) – złamał się jednak podczas podnoszenia.

Do rezerwatu dotrzeć można na piechotę z centrum (wersja dla miłośników transportu publicznego – w pobliżu zatrzymują się autobusy A1 oraz 69). Wejście znajduje się przy Salonie Toyoty.


Wyświetl większą mapę

Previous Najdłuższa wiejska rezydencja Europy? Pod Rotherhamem
Next Łyski w Thrybergh Country Park

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

A cup of leisure 0 Comments

W poszukiwaniu świątecznego nastroju – Merry Christmas!

O tym, że za chwilę święta, najłatwiej było przekonać się zaglądając do sklepów bądź do kalendarza. Bo pogoda w Yorkshire jak to pogoda w Yorkshire: na zmianę to iście wiosenna,

A cup for children 0 Comments

Aston Springs Farm – namiastka wsi dla mieszczucha

Fajnie jest mieć blisko do babci, jeszcze fajniej, jeśli babcia mieszka na wsi. Moje babcie mieszkały rzut beretem ode mnie, lecz ku mej dziecięcej rozpaczy – w blokach w moim

A cup of outdoors 0 Comments

Shire Brook Valley – na styku Nortumbrii i Królestwa Mercji

Jest taki pub w Gleadless Townend, którego jedna część leży jeszcze w Sheffield, druga zaś już na terenie Derbyshire. To Red Lion, pod którym swój początek bierze Shire Brook. Ten niepozorny

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply