Shire Brook Valley – na styku Nortumbrii i Królestwa Mercji

Jest taki pub w Gleadless Townend, którego jedna część leży jeszcze w Sheffield, druga zaś już na terenie Derbyshire. To Red Lion, pod którym swój początek bierze Shire Brook. Ten niepozorny strumień zaledwie 4 mile dalej i 155 metrów niżej w Woodhouse Mill łączy swe wody z rzeką Rother. Przez 900 lat – aż do 1967 r., jego bieg wyznaczał granicę pomiędzy Yorkshire a Derbyshire. Tu przebiegała linia wpływów arcybiskupów Yorku i Canterbury, z kolei w wiekach średnich na Shire Brook kończyło się Królestwo Mercji, a zaczynała Nortumbria. A dziś? Dziś Shire Brook Valley to kolejna zielona plama na mapie Sheffield pokryta ścieżkami dla pieszych, rowerzystów, a także do jazdy konno. Jeśli szukacie pomysłu na spacer, może warto wybrać się właśnie tam?

Shire Brook Valley – dolina rozmaitości

Obszar, na którym od 1999 r. znajduje się rezerwat Shire Brook Valley jest dość urozmaicony: od nasadzonego w latach 80. minionego stulecia lasu, w którym dominują typowe dla tutejszego krajobrazu dęby, jesiony i brzozy, ale też wiązy czy klony zwyczajne, poprzez tereny porośnięte głogiem, bzem, leszczyną oraz dziką różą, aż po falujące na łagodnych pagórkach łąki i pastwiska. Całości dopełniają porozrzucane po obszarze doliny stawy – to również dzieło człowieka, ale zachowały się także niewielkie kawałki dziewiczego lasu, które jakimś sposobem nie trafiły pod wycinkę.

Spacerując po lesie nasłuchujcie bądź wypatrujcie takich ptaków jak zięba, dzięcioł czy kowalik, ale nie zapominajcie, że żyją tu także inne zwierzęta – np. borsuki i mundżaki. Na łąkach i pastwiskach łatwiej o pustułkę, puszczyka zwyczajnego czy lisa, podczas gdy nad wodą pojawiają się mewy, czaple siwe oraz zimorodki. Na terenie rezerwatu można spotkać także jeże, nietoperze czy krogulce, a także zaskrońce oraz żmije.

Od dewastacji do rezerwatu

Niedaleko parkingu, w budynku, w którym niegdyś urzędował zarządca wybudowanej w latach 30. XX wieku oczyszczalni ścieków Coisley Hill, dziś znajduje się Visitor’s Centre. To niejedyny ślad po przemysłowej przeszłości rezerwatu Shire Brook Valley – podobnie jak w innych częściach dzisiejszego Południowego Yorkshire oraz Północno-Wschodniego Derbyshire, także nad Shire Brook kopano węgiel. Kopalnie istniały w tej okolicy od XIII stulecia, ale w XIX wieku zdominowały lokalną gospodarkę, przyczyniając się zarówno do rozwoju regionu, jak też dewastacji krajobrazu i ludzkich tragedii. Stojący u zbiegu kiku ścieżek na skraju lasu obelisk przypomina o istnieniu East Birley Colliery – kopalni działającej tu w latach 1888 – 1943, której ostatnia ofiara – John Prest, miała zginąć ostatniego dnia przed ostatecznym zamknięciem zakładu. East Birley Colliery, wraz z okolicznymi kopalniami, przyczyniła się do takiej degradacji krajobrazu, że jeszcze w latach 80. XX wieku dolina Shire Brook uznawana była za miejsce wyjątkowo nieprzyjemne, a sam strumień – uchodzący do jednej z najbardziej zanieczyszczonych wówczas rzek Europy, bardziej przypominał ściek niż potok płynący przez rezerwat przyrody. Na szczęście przez ostatnie 25 lat wiele się tu zmieniło i dziś spacer po Shire Brook Valley to czysta przyjemność.

Shire Brook Nature Reserve Visitor’s Centre

Stone Ln, S13 7BR, Sheffield

Dojechać najłatwiej samochodem, ale można autobusem linii 24 (First) lub 25 (Stagecoach)

Previous Arktyczny braciszek zagrożony wyginięciem
Next W poszukiwaniu świątecznego nastroju - Merry Christmas!

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

South Yorkshire 0 Comments

Holmes Goit – moja droga do pracy

To był maj. Późnopopołudniowe słońce wciąż śmiało operowało światłem i cieniem nad industrialną zabudową Rotherhamu, a kępa na wysokości Masbrough pachniała jak trzeba – wilgotnym lasem i dymem z kominów

A cup of outdoors 0 Comments

Ulley Country Park – dla żeglarzy, wędkarzy, piechurów

O ile zbiornik w Thrybergh miał zapewniać wodę pitną mieszkańcom Doncaster, tak Ulley Reservoir przez ponad sto lat pełnił taką funkcję dla Rotherhamu, dostarczając miastu ok. 820 milionów litrów wody

A cup of outdoors 0 Comments

Zima w Thrybergh Country Park

Wczoraj doczekałam się mojego pierwszego śniegu w Wielkiej Brytanii. Nareszcie! Okazja warta uczczenia spacerem, bo zimą przyroda wcale nie śpi. Na pierwszy rzut poszły Sprotbrough Flash oraz Thrybergh Country Park

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply