Ogród w Wentworth, czyli jak Anglik sadził ananasy

Ogród w Wentworth, czyli jak Anglik sadził ananasy

O tym, jak uwielbiam historyczny ogród w Wentworth Garden Centre, mogłabym napisać  i pięć stron formatu A4 (i byłby to jeden z najdłuższych tekstów popełnionych w życiu – nie licząc referatów). Ale… jeśli jeszcze nie byliście, szybciej zachęcą Was zdjęcia. Dla tych natomiast, co już byli – kilka ciekawostek. Wyobrażacie sobie, że rosły tu ananasy?

Południowe owoce na ziemiach Północy

Z końcówki XVI w. zachował się obraz Johna Lavorgne: na krześle Thomas Wentworth, dziadek I Hrabiego Strafford, obok żona Margaret trzyma za rękę ich córeczkę Elizabeth. On w prawej dłoni dzierży pień drzewa, w lewej zaś piłę do krzewów i nóż. Ten portret rodziny Wentworth to najstarszy dowód na istnienie w ich posiadłości ogrodu. Co był później?

Pewności nie ma: kolejne wzmianki o Wentworth Garden to już rok 1711 r.  Antykwariusz z Leeds imieniem Ralph Thoresby pisze po wizycie w Wentworth Woodhouse, że „istnieją tam rozległe i szlachetne ogrody z wysublimowanymi ścieżkami i gajami„. W 1723 r. Thomas Watson-Wentworth, późniejszy Markiz Rockingham, odziedziczył ogrody razem z posiadłością Wentworth Woodhouse. I zapragnął winogron oraz…  ananasów.

Ambitny Watson-Wentworth nie był pierwszym, który oczekiwał od angielskiej ziemi, że ta rodzić będzie soczyste owoce Południa – próby uprawy ananasa na Wyspach podjęto jeszcze w latach 70. XVII w. I tak w 1737 r. w szklarniach w Wentworth pojawiły się pierwsze sadzonki, a do 1740 r. – co hrabia odnotował z nieskrywaną satysfakcją – doprowadził ich uprawę do perfekcji. Nie brakło więc ananasów na hrabiowskim stole, skoro – dla przykładu – w samym tylko czerwcu 1745 r. ściął ich ponad dwieście. Zdarzało się nawet po 16 owoców dziennie! Rok 1745 również należał do obfitych: część ananasów dojrzała jeszcze w marcu, hrabia ściął je i posłał do Londynu, w prezencie dla najbardziej znaczących arystokratów bawiących akurat w stolicy.

Udały się i winogrona. W 1746 r. późniejszy Markiz Rockingham odnotował, że pokazał Jego Wysokości Królowi Jerzemu II winne grona ze szczepów frontignac oraz muscadine, które ten „spożył dzień po otrzymaniu wiadomości o zwycięstwie nad rebeliantami w Szkocji„.

Japońskie fantazje Lady Fitzwilliam

Ogrody w takim kształcie, w jakim znamy je dziś, to już druga połowa XIX w. i początek XX stulecia. Obecny wygląd zawdzięczają m.in. Lady Maud Fitzwilliam, żonie VII Hrabiego Fitzwilliam. Zainspirowana najprawdopodobniej Japońsko-Brytyjską wystawą z 1910 r. (w której być może uczestniczyła), zleciła ogrodnikom wprowadzenie japońskich nowinek. Mimo zniszczeń wojennych i zaniedbań z późniejszego okresu, część z nich – w tym pozostałości po japońskich kamiennych latarniach, kaskady, sadzawki, wiśnie i klony – przetrwały do naszych czasów.

Wentworth Garden Centre

Hague Lane, Wentworth
Rotherham, South Yorkshire
S62 7TF
 

Wskazówki dojazdu:

z Rotherhamu i Barnsley do Wentworth kursuje autobus nr 227.

 

Previous Conisbrough Castle - niecodzienna wieża Hamelina
Next Wyming Brook - dzika odsłona Sheffield

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

A cup of outdoors 1Comments

Peak District – wokół Howden i Derwent

Peak District nie kokietuje soczystymi barwami niczym z pocztówkowych kurortów. Zamiast w proszku do kolorów, pierze swe łąki, lasy i wrzosowiska w detergencie „do wszystkiego”. Wszystko jest tu wyblakłe od

A cup of heritage 0 Comments

Najdłuższa wiejska rezydencja Europy? Pod Rotherhamem

– Słyszeliście, że to najdłuższa wiejska rezydencja w Europie? – zapytał. – Wspaniały budynek, naprawdę! Budynek to Wentworth Woodhouse, a zachwalajacy – mężczyzna poproszony o zrobienie zdjęcia naszej czwórce przy

A cup of outdoors 0 Comments

Lato w odcieniu lila: lawendy, wrzosów i lilaków

Kiedy mieszkałam w Polsce, na pytanie o ulubioną porę roku odpowiedź miałam jedną: jesień, a po niej przedwiośnie, zima oraz późne lato. Wiosna i większa część lata to było raczej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply