Łyski w Thrybergh Country Park

Zapowiadali upał i słońce, nie zapowiedzieli natomiast burz. Świetnie! – pomyślałam. – Czas najwyższy wybrać się do któregoś z czterech country parków pod Rotherhamem. Wybór padł na Thrybergh Country Park – bo najłatwiej tam dotrzeć autobusem. Na podobny pomysł, choć zapewne z innych pobudek, wpadło tej majowej soboty sporo rodzin z dziećmi, matek z dziećmi, par bez dzieci i babć z trudem nadążających za wnukami – wszyscy przed upałem w mieście uciekli nad wodę.

Namiastka wioski dla mieszczuchów

Country parki to takie miejsca dla mieszczuchów, co chcieliby zakosztować sielskiej atmosfery wsi, ale bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły. Pobyć na łonie natury bez konieczności dłuższego wypadu za miasto. O popularności tego typu miejsc niechaj świadczy fakt, że jest ich w samej tylko Anglii przeszło czterysta. Country parki posiadają zwykle parkingi, toalety, bary, kawiarenki czy restauracje, a niejednokrotnie również miejsca dla camperów, pola namiotowe, a także centra informacji czy nawet muzea. I, oczywiście, wytyczone ścieżki pozwalające zażyć nieco ruchu w pięknych okolicznościach przyrody.

Na spacer, ryby i podglądanie ptaków

Tą „okolicznością” w przypadku Thrybergh Country Park jest zajmujący powierzchnię 35 akrów Thrybergh Reservoir. Pierwotnie ten wybudowany w 1880 r. zbiornik zapewniał mieszkańcom Doncaster wodę pitną. Dokładnie 100 lat później kupił go Rotherham Metropolitan Borough Council, po czym przekształcił w miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dziś wokół zbiornika wiedzie licząca 2,8 km ścieżka dostępna także dla matek z wózkami oraz osób niepełnosprawnych, zakaz wjazdu mają natomiast rowerzyści. Nie można pływać, ale już powędkować tak – Thrybergh to jedno z najstarszych w Anglii publicznych łowisk dla wędkarzy łowiących na muszkę.

Można też popatrzeć na ptaki, których naliczono tu 155 gatunków. Spora część z nich gniazduje także zimą, stąd między październikiem a początkiem kwietnia ścieżka po jednej stronie jeziora może być niedostępna dla zwiedzających. Mnie, podobnie jak sporą grupę innych spacerowiczów, zdecydowanie wciągnęło dziś podglądanie łysek. I co z tego, że to ptak pospolicie występujący w Anglii? Te nieopierzone, nieco niezdarne pisklęta próbujące naśladować zwinnie nurkujących rodziców były tak rozbrajające… Zresztą sami zobaczcie!

Thrybergh Country Park:

Doncaster Road
S65 4NU,  Rotherham‎

Wskazówki dojazdu

Thrybergh Country Park położony jest przy drodze nr 630 między Rotherham a Doncaster, ok. 5 mil od centrum Rotherham. Z Doncaster, Rotherham i Sheffield można dojechać autobusem linii X78 – wysiadamy na przystanku przy Rotherham Golf Park.


Wyświetl większą mapę

Previous Steel Henge - krąg nad Donem
Next Boston Castle - bojkot herbaty w samym sercu Anglii

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

South Yorkshire 0 Comments

W poszukiwaniu świątecznego nastroju – Merry Christmas!

O tym, że za chwilę święta, najłatwiej było przekonać się zaglądając do sklepów bądź do kalendarza. Bo pogoda w Yorkshire jak to pogoda w Yorkshire: na zmianę to iście wiosenna,

A Cup of Rotherham 0 Comments

Ravenfield Country Park – nie tylko na ryby

Po południu zrobiło się cudownie, w sam raz na krótki wielkanocny spacer. Nie chcieliśmy wyjeżdżać poza Rotherham,  padło więc na Ravenfield Country Park, do którego dotychczas nie było mi po

South Yorkshire 0 Comments

Steel Henge – krąg nad Donem

Salisbury ma swoje Stonehenge, a w Rotherhamie wyrósł Steel Henge. Stalowe cokoły wznoszące się ku niebu nie przyciągają takich tłumów, jak rozpalający wyobraźnię megalit z południa Anglii, nie mają również

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply