Conisbrough Castle – niecodzienna wieża Hamelina

Jeno wieża ostała się z XII-wiecznego zamku, który w czasach świetności mieścił dwustu mieszkańców. Wieża unikalna, o nietypowej dla Wysp Brytyjskich konstrukcji. Wieża, którą udało się zachować w oryginale w 98 procentach. I wreszcie wieża, z której tarasu rozpościera się widok nawet na odległość 20 mil – przy odpowiednich warunkach atmosferycznych sięga więc nie tylko Doncaster, ale też Barnsley i Sheffield. Czy taki obiekt nie zasługuje na choćby jedną wizytę? Ta wieża to to, co pozostało po Conisbrough Castle.

Oda do jedynej takiej

O wieży można napisać jeszcze więcej: że niegdyś była wysoka na 30 m – dziś na 27, na dwa zaś metry wbija się w głąb litej skały. Że powstała z doskonałej jakości kamienia ciosowego o miodowej barwie wydobywanych w okolicznych kamieniołomach. Ale tym, co Conisbrough Castle wyróżnia spośród angielskich zamków jest kształt wieży – walec otoczony wspierającymi, pół-sześciokątnymi wieżami, które wykorzystywano m.in. jako zbiornik na wodę pitną, piec, a z ich wierzchołka łucznicy także mieli niemało pożytku.

I właśnie widok tej wieży sprawił, że trzy dni po pierwszej wyprawie autobusem do Doncaster, wsiadłam w X 78, lecz tym razem wysiadłam w połowie drogi. Była końcówka lutego i zapowiadała się ciepła słoneczna sobota – w sam raz na wycieczkę. Szkoda tylko, że Conisbrough Castle był nieczynny. Obeszłam więc mury dokoła, zajrzałam wszędzie tam, gdzie legalnie zajrzeć się dało i obiecałam sobie powrócić w sezonie. Udało się dopiero w tym miesiącu.

Panorama ponad wszystko

Oglądanie starodawnych wnętrz nigdy nie było moim ulubionym zajęciem, skromne wyposażenie wieży nie sprawiło mi więc rozczarowania. Zwiedzanie uprzyjemniają płynące z głośników opowieści o Conisbrough Castle, ciekawostek można się dowiedzieć z kolorowych plansz – zrobiłam im zdjęcia, by nie umknęły mi z pamięci.

Za to panorama z tarasu widokowego wprawiła mnie w zachwyt: widać miasteczko z datowanym na VIII wiek kościołem oraz okoliczne pola, patrząc zaś w kierunku północy, bez problemu dało się dostrzec 465-metrowej długości wiadukt – pozostałość po linii kolejowej łączącej Hull i Barnsley, a także wieżę ciśnień z 1951 r. Ciekawe, jakie widoki rozpościerały się z tarasu w czasach Sir Waltera Scotta, który najpewniej gościł na zamku. Ciekawe, co widział z niego Wilfred z Ivanhoe – bohater powieści „Ivanhoe”, której akcję Scott umieścił w Conisbrough Castle z czasów Ryszarda Lwie Serce, a więc w XII w. Zamek za czasów pisarza popadał już w ruinę, za czasów Wilfreda – nie był ukończony.

Apartamenty Lady Isabel

Wystarczy spojrzeć na mury, by mieć wyobrażenie na temat rozmiarów zamku w czasach jego świetności. A składał się wówczas z trzech części: zewnętrznego i wewnętrznego dziedzińca otoczonego murem oraz wieży. Mogło w nim mieszkać nawet dwieście osób. W murach otaczających wewnętrzny dziedziniec znajdowały się m.in. kuchnia, paleniska, wielka izba, kloaki oraz prywatne pokoje pana na zamku i jego rodziny. Izbę sypialną, z luksusową toaletą en-suite i gobelinami na ścianach, zaprojektowano najprawdopodobniej z myślą o Lady Isabel, córce Williama de Warrenne, III Earla Surrey i jego żony Adeli, IV Hrabinie Surrey – kobiecie majętnej i niezwykle wpływowej, w której żyłach krążyła krew normańskich najeźdżców. Dziś sypialnię możemy zobaczyć jedynie oczami wyobraźni…

Zamek w Conisbrough istniał jeszcze przed najazdem Wilhelma Zdobywcy. Nazwa Cyningesburh wywodząca się ze staroangielskiego Cyningesburh oznaczała „królewski gród obronny”. Hamelin Plantagenet, drugi mąż Lady Isabel przebudował go, nadając wieży charakterystyczny kształt.

Isabel de Warenne, jako jedyne żyjące dziecko, była jedyną sukcesorką dóbr należących do III Earla Surrey. W ich skład wchodziło m.in. Conisbrough.  Po śmierci ojca w 1148 r., wydana została za Wilhelma z Blois, najmłodszego syna króla Anglii Stefana z Blois. Para nie doczekała potomków – 11 lat po ślubie, w wieku zaledwie 22 lat, Wilhelm ginie podczas oblężenia Tuluzy. Choć o rękę wpływowej i dobrze uposażonej kobiety starał się Wilhelm X, brat króla Henryka II, ręka ta przypadła w udziale właśnie Hamelinowi Plantagenetowi, przyrodniemu bratu tegoż samego monarchy.

Conisbrough Castle nie tak długo cieszył oko kształtami nadanymi za czasów Hamelina i Isabel – jeszcze w latach 1537/38  królewscy komisarze Henryka VIII określili jego stan jako ruinę, dzięki czemu uniknął dalszych zniszczeń w trakcie wojny domowej w połowie XVII w. Dziś o dobrą kondycję zabytku dba English Heritage.

Conisbrough Castle

Castle Hill, Conisbrough
DN12 3BU, Doncaster

Jak dojechać?

Conisbrough leży przy trasie 630 z Doncaster do Sheffield. Kursują autobusy X78 (Shefffield – Doncaster), 221 (Rotherham – Doncaster przez Mexborough). Z Rotherhamu można też dojechać pociągiem.

Previous Rynek w Wentworth - smakołyki "made in Yorkshire"
Next Ogród w Wentworth, czyli jak Anglik sadził ananasy

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

A cup of outdoors 0 Comments

Łyski w Thrybergh Country Park

Zapowiadali upał i słońce, nie zapowiedzieli natomiast burz. Świetnie! – pomyślałam. – Czas najwyższy wybrać się do któregoś z czterech country parków pod Rotherhamem. Wybór padł na Thrybergh Country Park

A cup of outdoors 0 Comments

Shire Brook Valley – na styku Nortumbrii i Królestwa Mercji

Jest taki pub w Gleadless Townend, którego jedna część leży jeszcze w Sheffield, druga zaś już na terenie Derbyshire. To Red Lion, pod którym swój początek bierze Shire Brook. Ten niepozorny

North Yorkshire 0 Comments

A czy Ty jedziesz na jarmark do Scarborough?

Are you going to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary and thyme… Tymi słowami rozpoczyna się średniowieczna ballada, którą ostatnio zaśpiewała nam Siggy. Siggy pochodzi z Yorkshire, pomagamy jej w nauce

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply