Clifton Park – od szubienicy do ulubieńca mieszkańców

Clifton Park – od szubienicy do ulubieńca mieszkańców

Mieszkańcy Rotherhamu lubią chwalić się, że mieszkają w „najbardziej zielonym mieście Anglii” (sąsiedzi z Sheffield mawiają dokładnie to samo o sobie), a jednym z ich ulubionych miejsc wypoczynku jest Clifton Park, który niedawno otrzymał prestiżowe wyróżnienie – „Zieloną Flagę”. Położony w samym sercu miasta kusi cieniem rozłożystych drzew, zadbanymi rabatami oraz licznymi atrakcjami dla dzieci. Wcześniej park należał do rodziny Walkerów, założycieli Walker Iron and Steel Company w Masbrough. Jeszcze wcześniej, ok. połowy XVIII w., obszar ten znany był jako „Gallow Tree Field” – od znajdującej się w jego sąsiedztwie szubienicy.

Książę Walii z małżonką i radny nogami do góry

W czwartek 25 czerwca 1891 r. władzom i mieszkańcom Rotherhamu wyjątkowo zależało na letniej, słonecznej pogodzie – oto Książę i Księżna Walii, późniejszy król Edward VII oraz Królowa Alexandra – w towarzystwie księżniczek Maud oraz Victorii, mieli uroczyście otworzyć Clifton Park, kolejny po Boston Castle Park publiczny zieleniec w mieście. Noc poprzedzającą ceremonię książęca para spędziła w pobliskim Wentworth Woodhouse: rezydencję opuszczała przy dość niepewnej pogodzie, która na szczęście nie poskąpiła słońca w późniejszych godzinach. Na szczęście, bo czy przyjemniej jest słuchać muzyki na żywo, tańczyć, grać w Coconut shie, czy też najzwyczajniej oglądać pokazy spadochroniarzy w strugach deszczu? Takie to bowiem atrakcje przygotowały władze Rotherhamu z okazji otwarcia Clifton Park, choć największą miał być lot wypełnionego gazem balonu w wykonaniu kapitana Whelan z Huddersfield. I był – także dzięki jednemu z miejskich radnych, który napędził sobie i zgromadzonym niezłego stracha. Jak podają Joan i Mel Jones w książce „Historyczne parki i ogrody w i wokół Południowego Yorkshire:

„Noga jednego z radnych zaplątała się w liny balonu, a on – głową w dół – został niemal porwany w górę. Na szczęście zdołał się wyswobodzić, nim balon nabrał predkości (…)”.

Balon przeleciał nad Thorpe Hesley i bezpiecznie wylądował na wrzosowiskach o dziewięć mil od Huddersfield.

Rozrywka dla całej rodziny

Nowe miejsce spacerów przyciągało mieszkańców Rotherhamu drzewami rzadkich gatunków oraz eleganckimi kwietnymi kobiercami autorstwa Henry’ego Albistona – tego samego, który dbał o roślinność w Boston Castle Park. Wkrótce wzdłuż nowych alejek wyrosły setki kasztanowców, wiązów i lip, zarządca kazał wykopać staw rybny i zamontował 50 krzesełek. W 1893 r. w Clifton House otwarto muzeum, które słynie dziś m.in. z kolekcji ceramiki z pobliskiego Swinton.

Clifton Park jest przyjemny o każdej porze roku, ale rekordy popularności bije, gdy słupek rtęci przekracza 25. kreskę w skali Celsjusza. Pikiniki na trawce i prawdziwe tłumy przy fontannach – dzieciaki pluskają się w wodzie, a rodzice nadwyrężają szyje, by nie stracić ich z oczu. Na spragnionych ruchu dzieci czekają drabinki, huśtawki, karuzele i minigolf, na nieco starszych – także skatepark czy kort tenisowy. A leniwych po parku obwozi Clifton Express. Tak właśnie wypoczywają mieszkańcy Rotherhamu latem.

Clifton Park

Clifton Ln
S65 2AA, Rotherham

Previous Hallam Moors - pierwsze spotkanie z wrzosowiskiem
Next Love comes first - artystyczna strona Rotherhamu

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

A cup of heritage 0 Comments

South Yorkshire Transport Museum – piętrusem w podróż do przeszłości

Równo 103 lata temu w pierwszą trasę po Rotherhamie ruszyły trolejbusy, dokładnie 50 lat temu – trolejbusy w Rotherhamie pokonały swe trasy po raz ostatni. Miasto w widłach Donu i

A cup of outdoors 0 Comments

W dorzeczu górnego Donu: Wharncliffe Woods, Deepcar i Broomhead Reservoir

Już miałam zrezygnować, bo przecież znowu nadawali deszcze – miało padać przez całą niedzielę. Pomyślałam jednak: Anglicy z tak błahego powodu raczej się nie poddają. No i głupio się wycofać

A cup of outdoors 0 Comments

Ogród w Wentworth, czyli jak Anglik sadził ananasy

O tym, jak uwielbiam historyczny ogród w Wentworth Garden Centre, mogłabym napisać  i pięć stron formatu A4 (i byłby to jeden z najdłuższych tekstów popełnionych w życiu – nie licząc

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply