A czy Ty jedziesz na jarmark do Scarborough?

A czy Ty jedziesz na jarmark do Scarborough?

Are you going to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary and thyme… Tymi słowami rozpoczyna się średniowieczna ballada, którą ostatnio zaśpiewała nam Siggy. Siggy pochodzi z Yorkshire, pomagamy jej w nauce polskiego – jej „Scarborough Fair” była odpowiedzią na naszą „Laleczkę z saskiej porcelany”, którą poznała podczas jednych z poprzednich zajęć.

Ballada powstała najpewniej w późnym średniowieczu, gdy w miasteczku nad Morzem Północnym odbywał się słynny 45-dniowy jarmark. Henryk III Plantagenet nadał Scarborough ten przywilej 22 stycznia 1253 r,. a mieszkańcy korzystali z niego przez kolejne pięćset lat. W połowie sierpnia zjeżdżali tam kupcy z całej Anglii, z Danii, Norwegii i krajów bałtyckich, a nawet z Bizancjum. Rozpoczęty w dniu Wziebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jarmark kończył się 29 września, na Świętych Archaniołów.

„Scarborough Fair” chętnie śpiewana jest na dwa głosy. On prosi słuchacza, by ten – jeżeli spotka na jarmarku w Scarborough jego byłą kochankę – przekazał jej, że do niej wróci, o ile ona podaruje mu bawełnianą koszulę bez szwów, wypraną w suchej studni. Dawna kochanka odpowiada, że podaruje mu tę koszulę i do niego wróci, ale stawia równie niemożliwe do spełnienia warunki – jak choćby ten, by kupił jej akr ziemi „pomiędzy słoną wodą i morskim piaskiem”.

Szukając „Scarborough Fair” na Youtube natknęłam się na tyle nagrań w wykonaniu bardziej lub mniej znanych artystów, że aż sama się dziwię, jak mogłam nigdy wcześniej tej ballady nie słyszeć. Na razie ta wersja, w wykonaniu Hayley Westenra – wokalistki Celtic Woman, pozostaje moją ulubioną.

Previous South Yorkshire Transport Museum - piętrusem w podróż do przeszłości
Next Arktyczny braciszek zagrożony wyginięciem

About author

Olka
Olka 34 posts

Nie znosiła pisać, została dziennikarką. Wielbicielka spacerów z kijami, kotów, czerwonego obuwia, Rumunii, herbaty, jazdy na rowerze, Opowieści z Narwi, Fabrizio de Andre oraz języków obcych (z wyjątkiem angielskiego). W październiku 2013 r. powyższa lista powiększyła się o Południowe Yorkshire.

You might also like

A cup of news 0 Comments

Arktyczny braciszek zagrożony wyginięciem

Zaokrąglona głowa, charakterystyczne żółte narośle u nasady masywnego, szaro-pomarańczowego dzioba, do tego krótkie pomarańczowe łapki – patrząc na maskonura atlantyckiego, znanego pod łacińską nazwą jako „arktyczny braciszek”, nie sposób się

A cup of heritage 0 Comments

Boston Castle – bojkot herbaty w samym sercu Anglii

Thomas Howard nie zgadzał się z polityką monarchi brytyjskiej. Sprzeciw wyrażał na różne sposoby – a to nadając nazwę „Boston Castle” swej loży myśliwskiej w Moorgate, a to odmawiając herbaty

A cup of heritage 2 komentarze

Brodsworth Hall – tak mieszkali Thellussonowie

Niecodzienna była ostatnia wola Petera Thellussona, lecz jego potomkowie nic nie wskórali – Brodsworth Hall na łono wywodzącej sie od francuskich hugenotów familii powrócił dopiero sześć dekad po jego śmierci.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply